Slávka Kellová Kultúra

Za zeleným dáždnikom po stopách histórie

Informačné centrum v Liptovskom Mikuláši sa po štvrtýkrát zapojilo do Svetového dňa sprievodcov, ktorý je venovaný 21. februáru. Aj „domáci“ sa tak mohli bezplatne zapojiť do sprievodu, ktorý mapoval históriu mikulášskych Židov.

História židovských rodín sa v srdci Liptova začína písať v 20. rokoch 18. storočia, kedy tu začínajú prichádzať prvé židovské rodiny. Druhým mílnikom je vojnový rok 1942, kedy odchádzajú z Liptovského Mikuláša najväčšie transporty. Tieto hraničné obdobia sú však plné významných budov, miest, udalostí, ale najmä osobností spätých so židovskými koreňmi v Liptovskom Mikuláši. Ohliadnutím za ich dôležitosťou bol aj dnešný deň sprievodcov, ktorý organizovalo Informačné centrum mesta v spolupráci s Múzeom Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Za všetky osobnosti treba spomenúť Samuela Fischera, ktorý je zakladateľom dodnes významného vydavateľstva Fischer Verlag. Aj rodina Hexnerovcov sa zapísala nie len do dejín Liptovského Mikuláša, ale aj do dejín svetového menového fondu cez Ervína Hexnera, ktorý je jeho zakladateľom. Potomkovia Ervina Hexnera dodnes pracujú ako poradný orgán amerických prezidentov. Opomenúť nesmieme ani princeznú Máriu Valériu, ktorá vyrastala v učiteľskej rodine. Až neskôr sa dozvedela, že je vnučkou britskej kráľovnej Viktórie. Priznanie titulu jej zachránilo život pred židovskými deportmi. Významné budovy v živote mesta ako Hotel Európa alebo hotel Koruna, na mieste dnešnej sporiteľne, sú späté práve s menami úspešných židovských rodín. Symbolom židovstva v Liptovskom Mikuláši ostáva synagóga, ktorá stojí dodnes ako spomienka na kultúru, ktorá sa značne pričinila o rozvoj mesta.

foto: skk

sprievodcovia
12
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM